Xena Fan Fiction CZ

molir@yahoo.com


Pro oči

Pro uši

Pro stažení


Hledá se pomoc

   
Jak to bylo

aneb Trocha historie nikoho nezabije


   Bylo nebylo, jednoho dne si jistí pánové ve společnosti Universal usmyslili, že by bylo záhodno opět vydělat něco peněz. A tak se koncem roku 1993 jistí Dan Filie a Ned Nalle obrátili na dvě známé firmy, Roberta Taperta a Sama Raimiho (jejich dílem jsou skvosty The Evil Dead, The Evil Dead II, Army Of Darkness a pár dalších věcí) a na jejich produkční společnost Renaissance Pictures, zda by pro ně nestvořili něco o bájném Herculovi.

Robert Tapert    Sam Raimi byl zrovna zaujat prací režiséra na filmu The Quick And The Dead (u nás uveden pod názvem Rychlejší než smrt; BTW tento překlad je ukázkou "dokonalosti" lokalizace názvů US filmů u nás), ale Robert Tapert měl trochu čas (zmíněný film jen spoluprodukoval) a byl ideou pánů z Universalu nadšen. A tak se roku 1994 objevilo na TV obrazovkách celkem pět filmů o bájném rekovi: Hercules And The Amazon Women (Hercules a Amazonky; IMO nejlepší kousek), Hercules And The Lost Kingdom (Hercules a ztracené království), Hercules And The Circle Of Fire (Hercules a kruh ohně), Hercules And The Underworld (Hercules v podsvětí) a Hercules And The Maze Of The Minotaur (Hercules v minotaurově labyrintu), které byly natočeny (zřejmě s ohledem na snížení nákladů) na Novém Zélandě.
   V titulní roli se objevil herec jménem Kevin Sorbo, a celé pojetí postavy Hercula se lišilo od všech dosavadních filmů - nebyl to žádný super svalovec jako doposud, situace se snažil zvládal spíše myšlenkou a šarmem než hrubou silou. Zkrátka jedinec pohledný, inteligentní, charismatický, slušný - prostě americký ideál. No ale vraťme se k tomu podstatnějšímu ...

Lysia    ... a to k prvnímu filmu, Hercules And The Amazon Women. Tam se totiž ve vedlejší roli amazonky jménem Lysia objevila tehdy naprosto neznámá pětadvacetiletá rodačka z Nového Zélandu s uhrančivým pohledem modrých očí Lucy Lawless. Při konkurzu na obsazení filmu zaujala svým projevem producenty natolik, že uvažovali i o jejím obsazení do titulní role královny amazonek Hippolyty, ale nakonec se rozhodli neriskovat obsazení klíčové role neznámou herečkou z konce světa (aspoň pro američany), a tak roli Hyppolity dostala Roma Downey (u nás ji můžete vídat v seriálu Dotek anděla).
   Ale i tak je to Lucy Lawless, kdo na sebe strhává pozornost kdykoliv se objeví v záběru. Mimochodem její kvality ocenil i sám vládce bohů Zeus slovy: "I like a woman with a little fire in her eyes - but this one is all fire."

Deianeira    Neméně významným je pro nás i druhý film, Hercules And The Lost Kingdom. V něm se v titulní roli Deianeiry objevila tehdy dvaadvacetiletá dívčina z Texasu Reneé O'Connor. Na rozdíl od Lucy Lawless už měla nějaké ty zkušenosti s hraním před filmovou kamerou, a i ona svým výkonem potěšila oko divákovo.
   Později, při obsazování role Gabriely, se zeptal Dan Filie svého malého syna, který je velkým příznivcem Hercula a Reneé O'Connor, a který údajně viděl Hercules And The Lost Kingdom asi čtyřistakrát, jestli by Reneé měla hrát xeninu přítelkyni. "Tati, to musí hrát Reneé," zněla odpověď. No a po třech týdnech a stovkách zkoušek dal Dan Filie svému synovi za pravdu.

Lyla    Po úspěchu TV filmů bylo rozhodnuto začít s natáčením seriálu, který by se týden co týden objevoval na televizních obrazovkách. A tak se v lednu 1995 začal vysílat seriál Hercules: The Legendary Journeys. V titulní roli zůstal samozřejmě Kevin Sorbo.
   A producenti nezapoměli na Lucy Lawless, a obsadili ji do role dívky jménem Lyla v epizodě As Darkness Falls, kde opět dokázala, že je výborná herečka a velice charismatická žena.

   Robertu Tapertovi zatím nedávala spát jeho láska k hongkongským akčním filmům, a zvláště k filmu The Bride With White Hair, jehož hlavní hrdinka slouží jako prodloužená ruka jednoho klanu, ovšem jednoho dne odmítne zabít šéfa konkurenčního klanu, a tak musí projít uličkou mezi členy klanu, což sice jen tak tak přežije, ale je díky tomu vyvázána ze svých povinností vůči této organizaci.
Xena    Vzal tedy tento film jako inspiraci a řekl Johnovi Schulianovi, koproducentovi a šéfscénáristovi, že by měli udělat epizodu s ženou-bojovnicí, a tak dostat do seriálu akci ve stylu Hong Kong. Ten mu odvětil, že už uvažoval o díle zaměřeném na ženu, ovšem měla to být spíš nějaká kráska, která se postaví mezi Hercula a Iolaa. No a tak se dohodli, že to dají dohromady a vytvoří jednu princeznu-bojovnici. A tuto nově vzniklou postavu nazvali Xena, ovšem už nikdo neví, jak na toto jméno přišli. Zřejmě zapůsobila stará obchodní poučka, že "když to má v názvu 'X', tak to lidi upoutá."    Když pracovali na této postavě, navrhl jim koproducent David Eick, aby její příběh rozšířili na tři díly a vytvořili tak uzavřený celek. I Dan Filie sledoval pozorně vznik Xeny, protože už plánoval program na příští sezónu a vkládal do této postavy naděje. Odhadoval totiž, že úspěch Hercula nenechá konkurenci chladnou. Líbila se mu tapertova idea ženy bojovnice, a tak mu navrhl, aby udělali seriál, který by z Hercula vycházel, a jehož hlavní hrdinkou by byla bojovná žena dříve, než to udělá někdo jiný, protože je lepší, když vykradou sami sebe, než kdyby je vykradl někdo cizí.
   Proto se stalo obsazení role Xeny celkem obtížnou věcí. Musela totiž být krásná, aby vyhovovala schulianově idei, ale zároveň krutá a chladná, jak to chtěl Tapert. Musela být charismatická, protože byl na ní postaven celý závěr první série Hercula, a musela být schopná utáhnout samostatný seriál v případě, že by vedení Universalu s jeho realizací souhlasilo. Proto začali hledat vhodnou kandidátku. Uvažovali i o Lucy Lawless, ale nakonec ji zavrhli, protože potřebovali někoho, kdo je v Americe známý, aby přitáhli diváky k obrazovkám. Kandidátek bylo dost, např. Roma Downey, Mindy Clarke atd.
Gabriela    Ovšem vedení Universal Studios udělalo Tapertovi a spol. čáru přes rozpočet. Do role Xeny prosadili jednu ze svých favoritek, Vanessu Angel. Ta už hrála titulní roli v jiném seriálu tohoto studia, a tak bylo rozhodnuto, že postava Xeny zemře na konci třetí epizody, a že tudíž žádný "přidružený" seriál nebude. Vanessa absolvovala měsíční trénink bojových umění a jízdy na koni, a koncem roku odjela ke svým rodičům do Anglie na svátky. Po vánocích dostali producenti zprávu, že Vanessa dostala chřipku. Kolem 29. prosince už byli nevózní, protože se mělo začít natáčet 5. ledna, a v plánu nebyly žádné díry. Kromě toho měla ještě Vanessa natáčet i svůj vlastní seriál, a tak nakonec museli upustit od jejího obsazení do role Xeny.
   Tou dobou si producenti prohlíželi denní práce z epizody As Darkness Falls, a zvažovali své předchozí rozhodnutí. "Měla to být ona," řekl Tapert Schulianovi a ten s tím souhlasil. Když pak vypadla ze hry Vanessa Angel, navrhl Tapert Filiemu, že by Xenu mohla hrát Lucy. Tomu se to moc nelíbilo, vždyť už v jedné epizodě hrála úplně jiný typ postavy. "Mohu zařídit, že bude vypadat úplně jinak," řekl mu Tapert a Filie tedy souhlasil.
 
  Pro oči

Xena Fan Fiction CZ
   

Vanessa Angel    Jenže tu byl menší problém. Lucy, která si byla jistá, že mezi vánocemi a novým rokem nepřichází žádné pracovní nabídky, protože všichni jsou na dovolené a nic se neděje, se vydala se svým manželem a dcerou na cestu po příbuzných a známých. Ani její agent nevěděl, kde se zrovna nachází. Proto se Robert Tapert snažil zajistit ještě tři čtyři další herečky, ale shánět někoho v Hollywoodu v období svátku je jistá cesta k depresím.
   Ovšem nakonec se podařilo Dianě Rowan, která má na starost novozélandský casting, po velice zdlouhavém telefonním stopovaní Lucy ulovit.
   Během dvou dnů předělali Lucy vlasy na černo, jednak proto, že jako Lyla je měla světle hnědé, a jednak proto, že chtěli, aby vypadala opravdu zlověstně. Také museli přešít kostým, který byl původně vytvořen pro Vanessu Angel.
Warrior Princess    No a poté už mohli konečně začít s natáčením tří epizod. V první, The Warrior Princess, je Xena pojata podle Johna Schuliana, a jako femme fatale vstupuje mezi Iolaa a Hercula a poštvává je proti sobě. V druhé, The Gauntlet, je pojata podle Roberta Taperta, jako nemilosrdná bojovnice, která na chvíli projeví slabost, je svými společníky zavržena, a nakonec pomáha Herculovi své bývalé druhy porazit. V posledním díle, Unchained Heart, dokonává Xena svůj obrat k dobru, bojuje společně s Herculem proti Darfovi, který byl zásahem bohu přiveden zpět k životu, a při závěrečném souboji umírá, zcela převedena na stranu dobra. Nicméně Tapert byl připraven uchovat Xenu naživu, to pro případ, že by Universal Studios zvážilo své předchozí rozhodnutí a svolilo k realizací seriálu s Xenou jako hlavní postavou.

   Odezva na epizodu The Gauntlet, a obzvláště na herecký výkon Lucy Lawless ze strany studia byla nadšená - a tak požádali Taperta, aby namísto jednoho upadajícího seriálu, který společnost produkovala, vytvořil svůj plánovaný seriál o princezně bojovnici. Takže Xena na konci Unchained Heart neumírá, ale odjíždí pryč vstříc svým vlastním dobrodružstvím ...


Použitá literatura:
Weisbrot, Robert: The Official Guide To The Xenaverse, ISBN 0-385-49136-0