Xena Fan Fiction CZ

molir@yahoo.com


Pro oči

Pro uši

Pro stažení


   
Co se mi líbí a nelíbí na Xeně


   V následujících řádcích bych rád shrnul důvody, proč a čím mě seriál Xena: Warrior Princess tak zaujal, jak sem se k němu dostal a vůbec. Protože však bohužel nic není bez chibi, tak bych také rád uvedl, co se mi nezamlouvá.


   Když je zeptáte lidí na Xenu, tak v případě, že vědí, o čem je řeč, nastávají dvě možné varianty - většina dotázaných prohlásí, že na takové blbosti se nedívá, protože co jiného než blbost může být vřeštící ženská navlečená v kůži lítající sem a tam, a že je to dobré jen pro malé děti; menšina dotázaných pak prohlásí, že je to docela sranda a že když mají čas, tak se občas i podívají. Skupina skalních příznivců je natolik malá, že ji můžeme pominout jako statisticky bezvýznamnou.

   Já osobně jsem po prvním kontaktu s Xenou někdy na podzim roku 1997 zapadl do té větší skupiny - "přece jsem dost inteligentní na to, abych utrácel čas díváním se na takovou kravinu," myslel jsem si tehdy. A domnívám se, že podobný názor sídlí ve většině hlav lidí prohlašujících, že Xena je blbost.
   Po nějaké době jsem seděl u televize v době, kdy shodou okolností běžela Xena, a tak sem si řekl: "Podívám se, jestli to náhodou není ještě větší kravina než si myslím." Zrovna šla epizoda The Titans, a já začal pomalu zjišťovat, že to není zas tak špatné, ale právě naopak, že je to i lepší než většina seriálů co jsou na programu našich televizí. A od té doby jsem si už nemyslel, že je Xena blbost, a občas sem se i díval.
   A další zlom na sebe nenechal dlouho čekat - přišla zima 1997/1998 a s ní epizoda The Royal Couple Of Thieves - a v okamžik, kdy jsem ji viděl, jsem se stal velkým příznivcem. "Sakra, tohle je super!!" honilo se mi hlavou a od té doby jsem si nenechal v rámci možností, daných poněkud špatným časem vysílání, ujít ani jeden díl.
   Po ukončení premiérového vysílání druhé série někdy v březnu či dubnu 1998 se postupně začala projevovat má závislost. Zpočátku jsem ji stačil uspokojovat stahováním obrázků z Internetu, čtením stránek s patřičnou tématikou. Ale bylo to čím dál tím horší. Naštěstí se mi podařilo sehnat pár dílů na videu (tímto děkuji SEEKERovi) a ukojit tak svůj čím dál horší absťák. A tehdy jsem poprvé viděl epizodu A Day In The Life, která mi při vysílání v televizi díky nevhodnému času utekla - a byl jsem definitivně ztracen.
   Poté přišel červen roku 1998 a s ním reprízy všech dosud odvysílaných dílů. A já si tentokrát nenechal ujít ani jeden, a pečlivě jsem všechno nahrával na video.
   Po skončení prázdnin (a repríz) přišlo další sucho, ale tentokrát už nebylo tak citelné, protože se na mne z poličky usmívaly videokazety se všemi díly prvních dvou sérií.
   A teď už jen netrpělivě čekám na každý nový díl třetí série, který rovnou putuje na záznamový nosič, abych mohl v klidu přečkat do zahájení vysílání čtvrté série, které se asi dočkáme někdy na podzim roku 1999.

   Taková tedy byla moje cesta za poznáním, že Xena je skvělá ...

 
 
   

   A nyní už k tomu, co se mi na Xeně obzvláště líbí ...

1. Lucy Lawless  (pro neznalé - představitelka Xeny)
   Ano, Lucy Lawless. Těžko začít něčím jiným, protože tato žena je tím prvním, na čem oko diváka bezpochyby ulpí. Právě její přítomnost dodává tu správnou šťávu, a bez ní by snad ani producenti neuvažovali o osamostatnění seriálu od HTLJ (původně totiž měla být Xena na konci Unchained Heart zabita, ale právě to, jak excelentně Lucy Lawless postavu Xeny zahrála, bylo jedním z hlavních důvodů, že se rozhodli pokračovat samostatným seriálem).
   Lucy je nejen skvělá herečka, ale i nádherná a přitažlivá žena - tedy pokud nejste na současné modelky podobné spíše kostrám oblečeným do kůže. A také jsou tu ty její oči ...
   Zkrátka jak o ní prohlásil Zeus v Hercules and the Amazon Women (kde hrála amazonku jménem Lysia): "I like a women with a little fire in her eyes - but this one is all fire." (pro neznalé angličtiny volně přeloženo: "Mám rád ženy s jiskrou v očích - ale tahle přímo hoří.")

2. Renee O'Connor  (pro neznalé - představitelka Gabriely)
   No a toto je to druhé, na čem oko diváka ulpí - ono to ani jinak nejde, protože kam se hne Xena, tam se vzápětí většinou objeví i její věrný ocásek - Gabriela.
   Renee je bezpochyby také skvělá herečka i pěkná žena ... i když - Lucy je prostě Lucy.
   Svou postavou tvoří výborný protiklad ke Xeně, a je defacto jejím vůdcem na cestě dobra.

3. Nadhled tvůrců
   Toto je zřejmě základní věc, která odlišuje Xenu od většiny ostatních seriálů (mám na mysli normální seriály, ne sitcomy či kreslené věci). Zkrátka ti lidé to zásadně neberou vážně (míněno po obsahové stránce, ne po stránce realizační), a výsledkem je věc, kterou bych se místy odvážil nazvat hraným komiksem - nikoli komiksový film jako je třeba Batman, ale skutečně hraný komiks.

4. Scénáře
   Většina epizod má výborný děj, napínavý od začátku do konce, s nečekanými zvraty, náhlými změnami nálad, vynikajícími dialogy a většinou i se zajímavým rozuzlením. A pokud jde o zábavné epizody, tak se většinou válíte v křečích po zemi skoro od začátku do konce.
   Ale hlavně - je to fantasy!!

5. Hudba
   Ano, hudba, ta je (aspoň pro mne) nedílnou složkou jakéhokoliv audiovizuálního díla. A jak ukázal film Conan The Barbarian, pořádná fantasy podívaná se bez pořádné muziky nemůže obejít. A hudba Xeny je možná ta nejlepší, co byla kdy k televiznímu seriálu napsána. Ostatně tři vydané soundtracky (po třech letech vysílání) mluví samy za sebe.
   Prostě a jednoduše klobouk dolů před Josephem LoDucou, protože asi málokdo si uvědomí, kolik té hudby v Xeně je - údajně kolem 35 minut na epizodu - což je při délce epizody 42 minut dost velká porce.

6. Interpretace antiky
   Mnoho lidí Xeně zazlívá, že pustoší antické báje a dějiny, a dělá tím zmatek v hlavičkách našich milých dětí (no ale který seriál to nedělá; IMO je to mnohem méně nebezpečné než iluze skutečného života kterou předvádí např. Beverly Hills a další).
   Ale pro lidi, kteří jsou v antice alespoň částečně sběhlí, to přináší další porci zábavy ... např. vysvětlení, jak se stalo, že je Homér považován za slepého (prostě při přednesu zavíral oči a tak se mu začalo říkat "slepý pěvec"), dále třeba jak že vlastně Odysseus během svého putování z Tróje proplul kolem sirén (Xena je jednoduše přehlušila svým zpěvem), a jak vlastně nakonec napnul luk (pochopitelně s pomocí Xeny) - takových věcí by se našla spousta.
   A dále jsou tu bohové - a jsou tak lidští, že kdyby to viděl Homér, tak by radostí skákal do stropu (BTW právě Homér je autorem polidštění antických bohů, a jeho současníci ho za to zrovna dvakrát neměli rádi).

7. Nic není svaté
   A to doslova ... setkáváme se s Archou úmluvy, zaslechneme hlas boží, jsme svědky souboje Davida s Goliášem, potkáme dokonce i Josefa a Marii s nějakým nemluvnětem v náručí - a to zdaleka není všechno.
   A pak tu máme tzv. Subtext. Tím jsou míněny narážky na skutečnou podobu vztahu mezi Xenou a Gabrielou (skutečnost se asi nikdy nedovíme, protože seriál musí být dělaný tak, aby se něj mohly dívat i menší děti, a tak si to děvčata musí nechat na dobu kdy běží znělka nebo reklama).
   A dále různé narážky na známé filmy, jiné seriály a podobně.

8. Vedlejší postavy
   Vedlejší postavy většinou neslouží jen jako přihrávači ústřední dvojice, ale jsou jim rovnocennými spoluhráči. A kromě toho se z nich postupem času vyvinuli celkem zajímaví jedinci.

9. Epizodní postavy
   Obdivně vzhlížím k lidem, co dělají casting, protože najít takhle padoušské padouchy, to už chce opravdu hodně práce.

10. Kostýmy
   Opět musím vyjádřit svůj obdiv, tentokráte k lidem, co dělají kostýmy, které vypadají nádherně, zvláště ty určené pro ustřední dvojici v různých "převlíkacích" epizodách.

11. Nový Zéland
   Příroda tohoto ostrova dodává seriálu jedinečnou atmosféru, a i když to rozhodně nevypadá jako Řecko, tak to vypadá nádherně.
 
 
   

   A nyní k tomu, co se mi zrovna nelíbí ...

1. Občas moc zbytečných citů
   Podle mne je toto největší chyba - prostě scénaristé si asi občas připomenou, že seriál je určen hlavně pro americký trh a že američani si rádi popláčou.
   Byl bych ovšem nerad, kdyby vznikl pocit, že mám něco proti citům - to proboha ne - když je k nim ten správný důvod (např. když Callisto zabije Perdica a Gabriela pak buší jeho mečem do stromu a žádá Xenu, aby ji s mečem naučila zacházet), tak tam patří a umocňují atmosféru. Ale nemám je rád v případě, když např. jdou děvčata po cestě nebo na dřevo, otočí se k sobě a začnou tlachat o tom, jak se mají rády a blablablabla - to prostě nesnáším, protože je to naprosto bezúčelné. Dochází k tomu většinou při snaze dosáhnout Subtextu za každou cenu - to mám radši spíš vtipné narážky, kterými se hemží např. A Day In The Life.

2. Semtam ne zrovna povedené trikové scény
   Tady mám na mysli především nepovedené skoky a salta, kdy Xena letí vyloženě s plochou dráhou letu - to ji v tom počítači nemůžou táhnout aspoň po nějaké parabole?
   Občas jim ujede i nějaký ten drát, který zapomenou smáznout a je pak vidět.

3. Občasné chyby ve scriptu a postprodukci
   Je to tak, i přes veškerou snahu jim semtam něco ujede ... např. v Callisto: Xena skáče do sedla, má meč v pochvě, projíždí městem a nemá meč v pochvě, vyjdede z města a už ho tam zase má; nebo v Been There, Done That při pohledu zezadu má Xena hlavici meče přímo za hlavou, a při následném pohledu zepředu ji už má nad pravým ramenem - prostě jsou to takové blbinky, které celkový dojem dokonalosti trošku pokazí.
   Co se týče postprodukce, tak se jedná o obrácení negativu, čímž se prohodí levá a pravá strana (např. v Warrior...Princess...Tramp, kdy Joxer odchází od Meg, bere si přilbu a uráží královský majestát), a dále občas nepozorný střih (např. ve Fins, Femmes & Gems když Xena na liáně zabavuje Joxerovi Gabrielu, tak při letu vzduchem ji má chvilku na levé straně a při dalším záběru už na pravé straně). Zkrátka zase blbinky, které trošku kazí dojem.


   A teď k tomu nejbolavějšímu ... k TV N@VA ...

   Ale napřed aspoň jednu pochvalu - za to, že Xenu vůbec koupila. A je to pochvala poslední ...
   A nyní věc první - dabing. Ale to bych jenom hrách na stěnu házel, protože TV N@VA má zasadní odpor k titulkům, a i když je dabing vzhledem k ostatním pořadům celkem slušný, tak v případě, že jste někdy zaslechli třeba jen kousíček z originálu, ho nemůžete spokojeně přijmout. Prostě Lucy a Ren mají hlasy, které jsou nedílnou součástí jejich osobností ...
   Další bolák - řazení epizod. TV N@VA se chvástavě prohlašuje za televizi 21. století, a přitom ani nejsou schopni si na Internetu najít správné pořadí epizod (nemluvě o tom, že nemají vlastní WWW server, ani E-mailovou adresu pro diváky; zřejmě se bojí bezprostředních reakcí lidí, a tak strkají hlavy do písku), a místo toho je dávají podle tzv. production numbers, tj. dalo by se říct podle interního označení epizod pro potřeby producentů, a pouze v případě 99% návaznosti je dají správně za sebe. Tím dochází k mnoha matoucím situacím, kdy se v dialozích objevují narážky na věci, které se (podle N@VY) ještě nestaly (např. Xena odhaluje, že to byla Callisto, kdo ji otávil šipkou, což se jí stane o cca pět epizod později). A to nemluvím o super botě vytvořené ve třetí sérii, kdy nedali za sebe Maternal Instincts a The Bitter Suite s naprosto zjevnou návazností.
   Další téma je propagace seriálu.. Zkrátka to vypadá, že se lidí pokoušejí od Xeny odradit - pokud jste viděli jejich upoutávku, tak víte, o čem mluvím - prý "Lucy Lawlessová - královna kaskadérek" ... to se jim teda povedlo. Pomineme nechutné počešťování příjmení ... Lucy při každé příležitosti říká, že pokud ji při nějaké akci nevidíte do tváře, tak to se značnou pravděpodobností (skoro hraničící s jistotou) není ona - tak proboha jaká královna kaskadérek??


   A tímto bych tento přehled plus a mínus uzavřel ...
 
  Pro oči

Xena Fan Fiction CZ
   

   A na závěr bych rád uvedl několik svých nejoblíbenějších epizod ... začátečníci to mohou brát jako jisté doporučení ;-)


   Na samém trůnu na vrcholu Olympu nikým neohrožován sedí A Day In The Life - díl jedinečný ve své skvělosti, kterou však naplno ocení jen ti, kteří se už v Xeně orientují, protože je nabit spoustou kontextových vtípků.

   U jeho nohou si spolu hrají The Gauntlet, The Royal Couple Of Thieves, Callisto, Return Of Callisto, For Him The Bell Tolls a The Bitter Suite.

   A konečně na stupních ke trůnu je opravdu narváno ... The Warrior Princess, Hooves & Harlots, A Fistful Of Dinars, Greater Good, Girls Just Wanna Have Fun, Warrior...Princess...Tramp, Ten Little Warlords, trojčata Destiny - The Quest - A Necessary Evil, dále The Price, Comedy Of Eros, The Furies, Been There Done That, The Dirty Half Dozen, dvojdíl The Debt, potom Warrior...Priestess...Tramp, The Quill Is Mightier ..., Maternal Instincts, When In Rome, Fins Femmes & Gems.


Tím bych pro zatím (a pro jistotu) skončil.

BATTLE ON, XENA!