Xena Fan Fiction CZ

molir@yahoo.com


Pro oči

Pro uši

Pro stažení


Hledá se pomoc

   


Epizody XWP – Série čtvrtá

405  A Good Day
(Dobrý den)
Prod. num. V0606
Další postavy: Caesar, Pompeius, Brutus, Flanagus


Synopse:
   Vojáci Caesarovy armády prohledávají vesnici kvůli zásobám. Vesničané jim však říkají, že si vše již vzal Pompeius. Velitel vojáků přikáže vesničany pobít, ale objevuje se Flanagus, důstojník řeckých dobrovolníků u Caesarových vojsk, jenž pochází z této vesnice a má zde ženu a malého syna. Přikáže vojákům, aby neuposlechli předchozího rozkazu (má vyšší hodnost). Římané však nějakého Řeka odmítají poslechnout a chystají se rozkaz splnit. V tu chvíli však přilétá chakram, který jim zlikviduje oštěpy, a za ním přilétá i Xena. Po krátkem seznámení s Flanagem započne bitka, při které vyženou Římany pryč. Xena se od Flanaga dovídá, že Caesar a Pompeius přenášejí svou válku do Řecka. Rozhodne se, že jim v tom zabrání.
   Vesničané, poslušní Xeniným příkazům, spálí svou vesnici a zničí vše, co by Římanům mohlo být ku prospěchu. Xena s několika muži, převlečeni za Římany, jdou na (dle mínění Caesara a Pompeia) bezvýznamný pahorek. Na jeho vrcholu zarazí do země standartu, která má na jedné straně barvy Pompeia a na druhé barvy Caesara. Poté se stáhnou. Oba římští vojevůdci hned, když vidí, že nepřítel onen pahorek přece jen obsadil, pošlou na místo své jednotky (pěkná je Pompeiova suchá věta: "If Caesar wants that hill - I want that hill."). Pompeius je však musí odvelet od katapultů, které se tak stanou snadnou kořistí pro Xenu a její lidi, o čemž se Pompeius dozví a není tím zrovna nadšen - ani faktem, že se objevila Xena. Na pahorku se Caesarovy dostává do rukou dvoustranná standarta a hned je mu také jasné, že se do věci vložil.
   Xena a Flanagus se vkradou do Caesarova tábora. Xena u stanu Caesara poslouchá jeho plán, ovšem ve chvíli, kdy se blíží k tomu nejpodstatnějšímu, je dovnitř přiveden jako zajatec Flanagus. Caesar ho přikáže jako špeha a desertéra popravit. Xena ho jde zachránit a tudíž nevyslechne celý Caesarův plán. Společně s Flanagem se vrací do vlastního tábora, kde je jejich (téměř) malá armáda. Xena žádá Gabrielu, aby po dobu, co ona bude "pečovat" o Caesara a Pomapeia, převzala velení, jelikož zná způsob jejího uvažování a navíc zná i Caesara. Ta však odmítne a Xena pověří velením Flanaga, kterému řekne, aby naslouchal Gabriele.
   Pompeius čeká na smluveném místě na Xenu. Ta se objevuje a nese dvě přilby, které zabavila schovaným Pompeiovým vojákům (Pomp: "Just a precaution. There were only two guards. - Xena: "I know. Otherwise I woulda had more helmets."). Přichází Caesar se svým oddílem a chce je oba zlikvidovat. Na smluvený signál začnou Xenini lidé pálit z (kdysi Pompeiových) katapultů na místo, kde se Xena nachází. Po chvilce bitky na povrchu se Xena, Pompeius a Caesar propadají do podzemí. Tam jim Xena oznámí, že jejich armády se sice mezi sebou utkají, ovšem oni z toho nic mít nebudou. A započnou ve třech boj mezi sebou navzájem.
   Nahoře se Caesarova armáda začala stahovat. Spokojený Flanagus se vrací zpět, potkává Gabrielu a informuje ji o nastalé situaci. Ta mu však odvětí, že se určitě jedná o Caesarovu lest a že jeho vojska nemohou nechat ustoupit. Přebírá velení a vede lidi do bitvy. Do té se posléze zapojují i vojska Pompeiova.
   V podzemí nechává Xena Caesara a Pompeia bojovat mezi sebou, sama se vydává nahoru a snaží se v bitevní vřavě najít Gabrielu. Ta prožívá další z nešťastných okamžiků svého života, kdy není schopna zabít, aby zachránila Flanagovi život.
   Caesar a Pompeius ukončí svůj boj poté, co si uvědomí, že venku utichly zvuky bitvy a že výsledek jejich snahy zabít jeden druhého nebude mít tudíž smysl, ať už by to dopadlo jakkoliv. Najdou cestu ven z podzemí a poskytne se jim pohled na naprosto zdevastované bojiště pokryté značným množstvím těl jejich vojáků. Uvědomí si, že oba prohráli na celé čáře (Caesar: "We lost, Pompey. We were played - and we lost. This is just a minor setback, Xena. You can't change my destiny.").
 
Komentář:
• mňam mlask, po předcházející frašce opět jedna pořádně tvrdá epizoda - a to nejen tím, že v ní bylo zmasakrováno značné množství lidského materiálu, ale i faktem, že Xena celkem bezohledně zatáhla Gabrielu do války a způsobila jí tak další psychické trauma
• pomalu ale jistě se nám začíná vyplňovat Altiina předpověď Xeniny smrti - byly v ní totiž záběry z této epizody, a to konkrétně z pálení vesnice...
• zdá se, že přeodbrazem této epizody byla bitva u Farsálu, kterou v rámci občanské války mezi sebou svedli Caesar a Pompeius roku 48 př.n.l. - ovšem tehdy vyhrál Caesar (aspoň to tvrdí "věrohodné" historické prameny)
• opět tu byly pasáže, kdy exceloval Joseph LoDuca se svým hudebním doprovodem, obzvláště při pálení domů ve vesnici a při závěrečné bitevní vřavě...

Dabing:
• a opět stará známá písnička:
• !!!! ZASRANÍ ZKURVENÍ ZVUKAŘI !!!!
• naprosto totálně zrušili veškerý zvuk bitev, který realizovali krátkou smyčkou, která bila do uší a hodně vadila. Zpomalené záběry, kdy Xena volá Gabrielino jméno apod., byly ozvučeny nikoliv zpomaleným zvukem, ale dabéry snažícími se mluvit pomalu či zvuky normálními - jedno velké FUJ!!!!! Z gigantického masakru se tak stala trapná záležitost a ze skvělé epizody, jejímž je závěrečná bitva vyvrcholením, trapas.
• kam se poděl ten člověk, který daboval Caesara v předchozích epizodách XWP? Ne že by naprosto odpovídal Karlu Urbanovi, ale byl o pořádný kus lepší než dabér v této epizodě, dodával Caesarovi opravdu ono něco caesarovského...
• a opět překladatelská perlička - Xenina replika "War's a bitch.", která defacto shrnuje význam (či poselství) celé epizody, byla přeložena jako "Válka je krutá." - ale podobné "zeslušňující" překlady (zjevně přejaté z Německa, kde dost často i stříhají) jsou u nás dlouhodobým problémem nejen seriálů, ale i filmů - jako by někomu vadilo, že "Válka je děvka."... na "Válka je kurva." bych netrval...
 
Oznámkujte tuto epizodu jako ve škole:

Dosavadní známka: 2.33
Doposud známkovalo 15 lidí.
Žebříček epizod
 
Váš názor na tuto epizodu:
Jméno:
   
Stručné hodnocení epizody jedním dvěma slovy:
   
Podrobnější komentář:
   
 
             
   Upozornění: veškeré HTML tagy jsou ignorovány; nový řádek (<br>) = klávesa Enter; slova delší než 30 znaků budou zkrácena; maximální délka příspěvku 3000 znaků, delší budou zkráceny; pokud nepoužíváte kódování češtiny CP-1250 (Windows) či ISO-8859-2 (nebo si nejste jisti), pak pište bez diakritiky; pište pouze svůj názor, na diskuze je tu Drbačka či Tlachačka; nesmysly budou mazány.
 
 
 
Člen systému BillBoard.cz - reklama na Internetu zdarma