Xena Fan Fiction CZ

molir@yahoo.com


Pro oči

Pro uši

Pro stažení


Hledá se pomoc

   


Epizody XWP – Série čtvrtá

409  Past Imperfect
(Špatná minulost)
Prod. num. V0609
Další postavy: Borias, Dagnin, Satrina, Kaleipus


Synopse:
   Xena vypráví Gabriele o vizi o ukřižování, kterou jí zjevila Alti. Ta to však nehodlá poslouchat a ještě méně se o tom chce bavit. Sbalí tedy tábořiště a vydají se do města, které chtějí varovat před hrozícím útokem.
   Na místě zjišťují, že o útoku nikdo neví. Varují tedy velitele, který jim však řekne, že má málo lidí, jelikož ve městě řádí kolika. Během rozhovoru přiletí ohnivé koule z katapultů obléhatelů a všichni se běží co nejrychleji schovat do bezpečí. Velitel města je zabit. Gabrielu srazí tlaková vlna k zemi a Xena jí samozřejmě běží pomoci. Potom běží zachránit malé děvčátko, které je zcela dezorientováno. Popadne jej, ovšem v tu chvíli kousek od ní vybouchne další dáreček od obléhatelů. Xena je odmrštěna a tvrdě narazí na městskou bránu. Díky nárazu si vzpomene, jak kdysi spolu s Boriadem obléhali Korint...
   Dagnin, Xena a Borias stojí u katapultů, které bombardují Korint. Hádají se, jestli má smysl hledat Ixionský kámen. Jejich vojáci přivádí zajatce - dva kentaury a několik mužů z Korintu.
   V Xenině stanu jí její otrokyně, Satrina, říká, že její bývalý pán, kterého Xena zabila, při dobývání jedné pevnosti podstrčil obráncům otrávené obilí a hradby podkopal tunelem, který pak strhl (a s ním se propadly i hradby).

   Xena říká Gabriele, že má vzpomínky na minulost. Zjišťuje, že obilí je otrávené, což je důvodem zdravotních problémů vojáků, a tak je město prakticky bez jídla. Ke všemu ještě nemá zástupce velitele žádné bojové zkušenosti a tak Xena přebírá velení.
   S Gabrielou a několika muži se Xena vydá zkontrolovat zdroj vody, přehradu nad městem. Xena hodlá zničit hráz, aby voda mohla volně protékat. Při té příležitosti se její myšlenky opět zatoulají do minulosti...
   Xena, Borias a Dagnin stojí se svými muži a se zajatci na břehu řeky, která teče do Korintu. Jelikož však nemají žádný spor s kentuary, tak je propustí se zprávou pro jejich velitele Kaleipa, že jsou ochotni uzavřít dohodu. Korintští vojácí však takové štěstí nemají - vyřídí sice také zprávu, ovšem poněkud jiným způsobem - jsou jeden po druhém zabiti a jejich těla jsou naházena do řeky.
   Snažení Xeny a jejích mužů je marné - jejich záměr je zmařen nepřáteli, kteří se vynoří z vody a napadnou je. Xena nebojuje zcela uvolněně, jelikož v dáli zahlédne zasněženou horu a opět se jí vybaví Altina předpověď. Vzpamatuje se však včas a spolu s Gabrielou a zbytkem mužů ustupuje do města, které je teď prakticky bez jídla a vody je jen na tři dny. A na Xenu jdou znovu vzpomínky...
   Xena a Borias jsou ve stanu a mají rozmíšku ohledně dítěte, které má už brzy přijít na svět. Vstupuje Dagnin a říká, že schůzka s kentaury byla úspěšná a že mají jít ven. Tam nachází zajatého Kaleipa a ještě jednoho kentaura, kteří Dagninovi skočili na trik s bílou vlajkou příměří. Borias rezolutně prohlásí, že je musí okamžitě propustit. Xena však Dagninovi přikáže, aby kentaury zabil. Borias mu v tom však zabrání a vypukne bitka, ve které Borias kentaury osvodí a spolu s nimi uteče pryč. Během bitky přijde Kaleipus o levé oko.
   Xena říká Gabriele, že má dojem, jako by bojovala proti sobě samé, protože nepřítel používá její vlastní taktiky a finty.
   Nepřátelé mezitím podtunelovávají hradby. Xena se do tunelu prosmýkne a prohlíží si jej. Zezadu ji do krku zasáhne šipka. Přičichne k jejímu hrotu a opět se propadá do minulosti...
   Xena, už s předporodními stahy, leží ve stanu. Satrina, její otrokyně, jí dává napít odvaru z byliny, který jí má odpomoci od bolesti a krvácení, ovšem učiní ji malátnou. Xena nechce, ovšem Satrina jí slíbí, že hned po porodu jí dá protilátku, která ji malátnosti zbaví.
   Tím, kdo Xenu zpacifikoval, je opět Satrina. Vysvětlí Xeně, jak to s ní tehdy bylo - nebyla totiž pouhou otrokyní, jak se Xena domnívala, ale celou dobu ji studovala a učila se od ní. A nemohla dopustit, aby Borias svým vlivem Xenu postrčil směrem k dobru, protože ji ještě neměla prostudovánu celou. A tak to tehdy narafičila opravdu fikaně a drsně...
   Borias se vrátil tajně zpět do tábora Xeny, aby ji a dítě dostal pryč. Potkává Satrina, která mu slibuje, že mu pomůže, ovšem vzápětí jej bodne dýkou do nohy a zavolá na Dagnina, že je Borias v táboře. Sama odběhne do Xenina stanu, kde pomáhá své paní při porodu.
   Borias bojuje s Dagninem. Boj je to krutý, Dagnin využívá rány, kterou Borias utržil od Satriny, a pošťourá se mu v ní prsty a zapáleným klackem. Borias mu na oplátku narazí hlavu o hořící vůz a tím se mu postará o krásnou jizvu v obličeji. Borias se snaží dostat do stanu za Xenou, ovšem Dagnin, který se mezitím vzpamatoval, ho zezadu probodává mečem.
   Xena přivádí na svět dítě. Okamžitě po porodu se s pomocí Satriny vydává ven, aby utekla před útokem Boriadových mužů a kentaurů. Borias je ještě naživu, chce svého syna, ovšem je to pouze záchvěv posledních sil. Xena se Satrinou ujíždějí pryč a Borias definitivně umírá.

   V tunelu má Satrina radost z toho, že se jí podařilo přelstít Xenu. Ale není to pravda, Xena se domyslela, koho má proti sobě, a tak si vzala patřičnou protilátku předem. Satrina přivolá své muže a opět si myslí, že má navrch. Xenini lidé se však v tu chvíli prokopou do tunelu z druhé strany. Strhne se bitka, ve které má Gabriela problémy a Xena jí musí pomoci. Toho využije Satrina, prosmýkne se k východu a zatáhne za provaz, který má postupně podthnout podpěry a tak způsobit zřícení tunelu. Podaří se jí však podrhnout pouze první podpěru, neboť Xena přeřízne zavčasu lano chakramem.
   Večer u ohně Xena vzpomíná, jak předala Solana Kaleipovi, jelikož nechtěla, aby se z něj stal potenciální cíl pro její nepřátele. Není jí z toho zrovna dvakrát dobře na duši. Gabriela se k ní na znamení soucitu přitulí...
 
Komentář:
• opět výborná drsná epizoda z Xeniny minulosti
• uzavírá se nám příběh naťuknutý v Orphan Of War - jedná se tu o jakýsi prequel...
• Boriada je škoda - měl sice svůj osud předurčen, ale mohli z něj vytěžit více než dvě (byť excelentní) dvojepizody...
• ukázalo se, že Alti má vždy pravdu - tentokráte co se týče Solana
• Dagnin kupodivu nebyl takový úchyl jako v Orphan Of War - to byl asi až vliv kosmetické úpravy získané od Boriada
• konečně jsme se dozvěděli, co to byla ona "slavná bitva u Korintu", o které se mluví už v první sérii v epizodě Hooves & Harlots a na niž jsou činěny narážky i později...
• tentokrát si užili především milovníci Xeny, a to obzvláště té "staré špatné" (která je tak skvělá) a poměrně zkrátka přišli všichni Gabčofilové; a my ostatní (byť menšina), kteří máme rádi XWP jako celek, jsme si užívali tak jako tak :-)
• a co Satrina? že byla onen případ "sakra, kde já ji už viděl(a)?"... není divu, protože Catherine Boniface hrála jinou důležitou ženu, avšak pro Gabrielu - totiž Meridian (v epizodě The Deliverer), kterou Gabriela zabije a vpustí tak Dahaka na svět...
• závěrem: byla to nádhera a basta
 
Oznámkujte tuto epizodu jako ve škole:

Dosavadní známka: 2.24
Doposud známkovalo 17 lidí.
Žebříček epizod
 
Váš názor na tuto epizodu:
Jméno:
   
Stručné hodnocení epizody jedním dvěma slovy:
   
Podrobnější komentář:
   
 
             
   Upozornění: veškeré HTML tagy jsou ignorovány; nový řádek (<br>) = klávesa Enter; slova delší než 30 znaků budou zkrácena; maximální délka příspěvku 3000 znaků, delší budou zkráceny; pokud nepoužíváte kódování češtiny CP-1250 (Windows) či ISO-8859-2 (nebo si nejste jisti), pak pište bez diakritiky; pište pouze svůj názor, na diskuze je tu Drbačka či Tlachačka; nesmysly budou mazány.
 
 
 
Člen systému BillBoard.cz - reklama na Internetu zdarma