Xena Fan Fiction CZ

molir@yahoo.com


Pro oči

Pro uši

Pro stažení


Hledá se pomoc

   


Epizody XWP – Série čtvrtá

417  The Play's The Thing
(Hra, to je ono)
Prod. num. V0620
Další postavy: Joxer, Minya, Paulina, Zehra, Milo, Dustinus Hoofmanus, Sofokles


Synopse:
   Xena a Gabriela cvičí jógu. Gabriela se nemůže soustředit, jelikož pořád myslí na nový svitek, popisující zážitky z Indie, který ztratila. Xena jí řekne, aby se ho vydala hledat do Pirea, kde byly předtím, zatímco ona bude pokračovat dále do Archonu, jelikož slíbila pomoc tamnímu vládci. Gabriela návrh přijme a nechá Xenu osamocenou s Argo.
   V Pireu narazí Gabriela na Joxera, který je vyhozen z hospody. Vzápětí se objeví Zehra a její partner Milo s tím, že našli Gabrielin svitek na latríně a že chtějí, aby ho Gabriela přepracovala do podoby divadelní hry, kterou oni dva budou produkovat. Gabriela souhlasí a jde poslat dopis Xeně. Po jejím odchodu se Zehra a Milo radují, že na úkor Gabriely, kterou to může stát život, vydělají hodně peněz.
   Zehra zavede Gabrielu do starého opuštěného divadla, kde se má představení hry konat. Gabriela je jmenována režisérkou, Joxer jejím pomocníkem.
   Koná se konkurz, zájemců je mnoho, ale Gabriela nemůže najít nikoho vhodného do role Gabriely. Na druhou stranu roli Xeny obsadí poměrně rychle první zájemkyní, Paulinou. Na jeviště vzápětí připlachtí Minya se svým Xeniným bičem, předvede bojovou sestavu a prohlásí, že chce roli Xeny. Ta je však již obsazena a tak jí Gabriela slíbí roli jinou. Na jeviště vejde kentaur Dustinus Hoofmanus a prohlásí, že ve hře bude hrát, ovšem ne čtyřnohá stvoření. Gabriela prohlásí, že hra bude "poselstvím míru" a že je přesvědčena, že jí všichni budou naslouchat.
   Zehra má zatím schůzku s náčelníkem, který je investorem představení. Samozřejmě mu tvrdí, že představení bude trhák a slíbí mu 75% ze zisku. Náčelník spokojeně odchází. Milo však nechápe, jak chce Zehra dát 75% tomuto náčelníkovi, když to slíbila už dalšímu náčelníkovi, také investorovi. Zehra mu řekne, že Gabrielina hra bude určitě propadák, protože na podobné žvásty nikdo není zvědavý. Oni dva s penězi utečou a Gabrielu nechají napospas nespokojeným investorům.
   Jelikož Gabriela prý nestíhá, jmenuje Zehra pro jistotu Joxera producentem.
   Gabriela stále nenašla nikoho do role Gabriely, a tak obsadí sama sebe. Začíná se zkoušet. Hra je však příliš nezáživná a tak herci chtějí, aby v ní byl sex a krev. Gabriela ovšem trvá na své vizi. Joxer však jako producent udělá za Gabrielinými zády nějaké změny.
   Když se koná další zkouška, má Xena bikiny, na kopí se objevuje napíchnutá hlava apod. Gabriela se naštve a vydá se za Sofoklem, aby si s ním promluvila jako "umělec s umělcem". Místo toho zjistí, že Sofokles je děvkař a ožralec a jeho nová hra je plná násilí a sexu. Vrací se zpět do svého divadla a prohlásí, že sex a násilí v její hře bude. Chce za tím účelem po Zehře další peníze. Té by se tak však snížil zisk - vyhledá tedy dalšího investora, opět náčelníka (kterému prý kdysi dala Xena na prdel).
   Na zkoušku vpadne Joxer a hlásí, že je premiéra vyprodaná. Do divadla se postupně vkradou investoři, aby zjistili, jak hra vypadá. Jsou nadšeni, krev a násilí se jim líbí. Když to Zehra zjistí, rozhodne se, že musí zakročit - hra přece musí být propadák. Jde tedy do divadla a gratuluje Gabriele, že náčelnící jsou nadšeni, a že hru použijí k nabuzení vojska před dalším tažením. Gabriela se samozřejmě rozhodne vrátit k původní, "mírové" podobě své hry.
   Večer, při premiéře, jsou náčelníci pochopitelně "zhrozeni" tím, co vidí. Popadnou zbraně, vtrhnou na jeviště a chtějí své peníze zpět. Objevuje se Xena, která poté, co zjistila, že je do představení zapletena Zehra, známá podvodnice, začala tušit nějaký podraz a radši přijela. Započíná velká bitka, do které se posléze zapojí všichni (s vyjímkou Gabriely). Hra má samozřejmě úspěch a sklidí ovace diváků.
   Xena dobrým slovem přemluví náčelníky, aby své peníze, které zabavila Zehře a Milovi, věnovali na místní sirotčinec. Zehra zatím přemlouvá Dustina Hoofmanuse, aby se jí nechal zastupovat. Ten však prohlásí, že se hodlá věnovat režii. Xena a Gabriela odcházejí pryč a Gabriela konstatuje, že rvát mír do lidí je nesmysl, že na to musí přijít sami, s čímž Xena souhlasí.
 
Komentář:
• mno rozjíždělo se to poněkud pomaleji, ale poté jednoznačně LOL, zase správná úchylárna :-)))))
• opět řada skvělých hlášek - třeba Joxerovo "I'm not drunk, I just trip over things like that!" ("Nejsem ožralý, prostě takhle zakopávám o věci!")
• z rozhovoru Joxera a Gabriely o hře:
   Jox: "What about the critics?"
   Gab: "It'll kill 'em all!"
• Gabrielino vyzvání publika k zapojení do dění: "Interactive theater! Everybody join in!"
• jeden z kritiků při závěrečné mlátičce za přítomnosti skutečné Xeny: "The play's not bad. I just don't buy that Xena." ("Hra není špatná. Jen se mi nějak nezdá ta Xena.")
• několik pěkných narážek - kritik z listu Varietus, herec Dustinus Hoofmanus, zmínka o hře s názvem "Buffus, The Bacchae Slayer" (odkaz na seriál Buffy, The Vampire Slayer (Buffy, zabíječka upírů - kdysi šel kousek první série na N@VĚ, ale pak to nějak zmizelo) - v něm se totiž kdysi prý objevil odkaz na Xenu, takže tohle lze považovat za "return"; kromě toho scénáristé, kteří mají na svědomí tuto epizodu, prý napsali předtím mimo jiné epizodu i pro Buffy), jeden z náčelníků se jmenuje Kaelus, což může být inspirováno jménem Kahless, což je největší bojovník Klingonů (Star Trek)...
• kentaur se sice jmenuje Dustinus Hoofmanus, ovšem mně připomínal spíše Mela Gibsona ;-)
• a co Paulina? Že byla neznámá? Ale to by neměla, protože v XWP už hrála - a to tu samou roli co LL :-)) - byla totiž jedním z doublů LL v epizodě Warrior...Priestess...Tramp a je docela možné, že LL zastupuje i pravidelněji (jako jedna z několika)...
• a co Zehra? No samozřejmě, Boadicea (The Deliverer) jak když vyšije, co? ;-) A co je na ní ještě zajímavého? Jedině už tak to, že je manželkou Michaela Hursta...
• mno a samozřejmě tu ještě máme závěr a s ním Joxerův "závěsný" monolog:
   - "Hello?! You guys?! Hey! I'm the producer! Anybody?! Hello?! I'm gonna tell my brother! Mommy?!"
   ... jenom by mě zajímalo, kterého bratra měl na mysli - jestli Jetta nebo Sama Raimiho ;-)
• zajímavé by bylo zjistit, jak vznikl název této epizody - je totiž dost možné, že je převzat ze Shakespearova Hamleta, a to z úplného konce druhého jednání, kdy Hamlet plánuje divadelní představení, které má odhalit, zda je strýc vrahem jeho otce či nikoliv: "the play's the thing / Wherein I'll catch the conscience of the king."
• hmm, nemůžu si pomoct, ale IMHO ROC neumí zahrát, že neumí hrát - všichni ostatní, když byli na jevišti, jako by vypadli z Divadla Járy Cimrmana (či podobného souboru), ona však na jevišti vypadala stejně jako "normální" Gabriela - no ale možná to byl režijní záměr, těžko soudit...

Dabing:
• hmm, na konci má Minya jásat nad tím, že konečně poznala, že je "thespian" (česky snad "thespitka", nejsem si jistý) - ono to sice znamená skutečně "herečka", ale s přihlédnutím k tomu, jak se Minya potom chytne s Paulinou za ruce, to na lidi, kteří neznají pravý význam onoho slova, působí asi trochu jinak :-))
 
Oznámkujte tuto epizodu jako ve škole:

Dosavadní známka: 1.83
Doposud známkovalo 12 lidí.
Žebříček epizod
 
Váš názor na tuto epizodu:
Jméno:
   
Stručné hodnocení epizody jedním dvěma slovy:
   
Podrobnější komentář:
   
 
             
   Upozornění: veškeré HTML tagy jsou ignorovány; nový řádek (<br>) = klávesa Enter; slova delší než 30 znaků budou zkrácena; maximální délka příspěvku 3000 znaků, delší budou zkráceny; pokud nepoužíváte kódování češtiny CP-1250 (Windows) či ISO-8859-2 (nebo si nejste jisti), pak pište bez diakritiky; pište pouze svůj názor, na diskuze je tu Drbačka či Tlachačka; nesmysly budou mazány.
 
 
 
Člen systému BillBoard.cz - reklama na Internetu zdarma